29 Ağustos 2012 Çarşamba

SESSİZ KALMA!!!


  Bildiğiniz üzere, 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Orman Çiftliği” adıyla kurduğu ve 1937 yılında Türkiye Cumhuriyetine vasiyet mektubuyla emanet ettiği çiftlik arazisi, yıllardır tahribat altındadır.  Ankara’nın temiz hava koridoru olan AOÇ üzerinde şimdide  Başbakanlık binası yapılması planlanmaktadır.
  Bozkırın ortasında ölçülemeyecek bir emekle kurulmuş olan Atatürk Orman Çiftliği Cumhuriyetin insan tarım ve üretim ilişkilerini en iyi örnekleyen ve sosyal yaşam alanı olarak örnek teşkil eden, en önemli simgelerindendir.  Dünya ölçeğinde fiziksel planlama açısından kentsel tarımın tartışıldığı bir süreçte, Atatürk Orman Çiftliği tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran dünya ölçeğinde de önemli bir simgedir.  Bu alan, birinci derece tarihi ve doğal sit alanı olarak tescil edilmiş, ancak planlanan Başbakanlık binasının yapımı için sit derecesi düşürülmüştür. Halen doğal ve tarihi sit özelliklerini içinde barındıran, hem ülke açısından hem de kentsel tarım konusundaki dünyadaki ender örneklerden olmasından kaynaklı Atatürk Orman Çiftliğinde Başbakanlık binasının yapılması planlama kriterleri açısından onarılmaz hasarlar açacaktır.  Böylesi bir durumda güvenlik gerekçesi ile Atatürk Orman Çiftliği halka kapatılmış olacaktır.
  Atatürk Orman Çiftliği taşıdığı tarihsel, fiziksel ve kültürel değerleri ile hepimizindir. Halka emanet edilmiş bu denli önem taşıyan Atatürk Orman Çiftliği  “kültürel peyzaj” alanı olarak sadece Ankara için değil ülke ve dünya mirası açısından önemlidir.   Atatürk Orman Çiftliği alanının korunması, Ankara, Türkiye ve Dünya için bir değerdir. Bu değer, emekle büyütülmüş, ormanla temiz hava koridoru oluşturmuş, nefes almamıza olanak sağlamıştır. Ülkenin Cumhurbaşkanı olarak sesimizi duymanızı ve Atatürk Orman Çiftliğine sahip çıkmanızı  bekliyoruz.

Saygılarımızla

 BEN İMZAMI ATTIM....


http://www.mimarlarodasiankara.org/index.php?Did=4681&Page=520

5 yorum:

Cafe Kanelo dedi ki...

Duyarlılığınız için teşekkürler,linke tıklayıp ben de imzamı attım.Sevgiler

Sevil Aslan dedi ki...

Bir Atatürk orman çiftliği kalmışltı el sürülmedik..:(

BERIL dedi ki...

Merhaba, blog unuzu çok beğendim ve "bu siteye katıl" butonundan takipçi oldum. Sizi de kendi blog umda takipçi olmaya beklerim :)

http://momsblognote.blogspot.com/

Baharatın Kızı dedi ki...

Çok teşekkürler arkadaşlar...

GİZENGA dedi ki...

MAALESEF ONLAR YİNE BİLDİKLERİNİ OKUDULAR. BLOĞUNUZ YEMEK AĞIRLIKLI BİR BLOG GİBİ GÖRÜNSE DE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNİZİ DUYURMANIZ, ARA SIRA EDEBİ VE GÜZEL YAZILAR PAYLAŞMANIZ DUYARLI VE İYİ İNSAN OLDUĞUNUZU BELLİ EDİYOR. YANİ GERÇEKTEN BLOĞUNUZDA PAYLAŞTIĞINIZ FARKLI KONULAR DA BLOĞUNUZUN BAHARATI OLMUŞ. SİZ GERÇEK BİR BAHARATIN KIZISINIZ...
SEVGİLER...